»  ÜRÜNLER / DİNAMİK FRENLEME DİRENÇLERİ ( DFD )

AC Motorlarda, ataletli yük çeviren motorlarda frenleme esnasında, yükün motoru çevirmesi sonucu ortaya yüksek bir enerji çıkar.

Bu durumda yükün çevirdiği motor, jeneratör gibi çalışarak sürücünün DC bara voltajının yükselmesine yolaçar. DC bara voltajının belirli bir sınırı aşması durumunda ise sürücü zarar görür.

Değişken Frekanslı Sürücülerin tasarımına bağlı olarak, frenleme enerjisinin dirençler üzerinde harcanması mümkündür ve bu amaçla kullanılan dirençlere, frenleme direnci adı verilir.Kullanım Şekli :

Frenleme direnci kullanımı gerektiren durumlar, motorun çok çabuk durdurulması veya yüksek ataletli yük altında çalışan vinç indirme/kaldırma uygulamaları gibi yüksek bir frenleme enerjisinin ortaya çıktığı uygulamalardır. Sürücülerin fren kıyıcısı devrelerine bağlanan harici tip yüksek güçlü frenleme dirençleri, bu tür uygulamalar için geliştirilmiştir. Yukarıdaki devrede görüldüğü üzere sürücü, gerektiğinde DC bara voltajını direnç üzerine yönlendirerek fazla enerjisini direnç üzerinde ısıya çevirerek harcar.

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, sürücü imalatçılarının kullanma kılavuzlarında belirtilen minimum direnç değerinden daha düşük dirençlerin kesinlikle kullanılmamasıdır. Uygulama şartlarına göre uygun direnç seçimi için firmamız yüksek tecrübesi ile hizmetinizdedir.


»  Foto Galeri
 
  Designed by Setdizayn

Ana Sayfa  |  Firma Bilgileri  |  Ürünler  |  Üretim  |  Test ve Sertifikalar  |  İletişim     

Her Hakkı saklıdır © 2010 ÖZ DİRENÇ

Öz Direnç San. ve Tic. Ltd. Sti.
Organize Sanayi Bölgesi, Lacivert Cadde, No:3 Bursa 16159 - TÜRKIYE
Tel : 0 224 242 91 33     Faks : 0 224 242 91 37